Vůně medu

12. 05. 2015     sekce: Výtvarné a ostatní     autor: Radka Pavelková     tisk: tisk článku

Propozice k výtvarné soutěži

Vůně medu
 (6. ročník)

Výtvarnou soutěž „Vůně medu“ vyhlásilo Občanské sdružení Včelí království U zeleného úlu ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Hranice, p. o. a Střední lesnickou školou Hranice.
Soutěž je určena základním a mateřským školám v Hranicích a okolí.
Smyslem soutěže je přiblížit dětem práci včelařů, prohloubit znalosti dětí o přírodě a přispět do osnov základních škol v rámci environmentální výchovy.
Soutěžit se bude ve čtyřech kategoriích rozdělených podle věku:

1. kategorie:    Mateřské školy
2. kategorie:    1. – 2. třídy ZŠ
3. kategorie:    3. – 4. třídy ZŠ
4. kategorie:    5. – 6. třídy ZŠ

 

 

Školy se mohou zapojit do všech soutěžních kategorií s libovolným počtem výkresů. Téma prací je „vůně medu, děti mají ztvárnit cokoliv, co souvisí s medem, jak vypadá, jak vzniká, k čemu se používá apod. Doporučený formát výkresů je A4, výtvarná technika je libovolná. Každý výkres bude na zadní straně obsahovat jméno a příjmení autora, název školy, třídu.

„Co je vlastně med? Med je hustá sladká látka vytvořená včelami z rostlinného nektaru nebo medovice (Medovice = hustá lepkavá šťáva vylučovaná hmyzem na povrch listů a jehličí, kde se usazuje. Hmyz vytváří medovici ze sladkých šťáv z rostlin a vylučuje ji řitním otvorem v podobě kapek, nebo ji v pravidelných intervalech vystřikuje). Nektar či medovici včely přinášejí do úlu jako tzv. sladinu. Tu pak zahušťují, obohacují o výměšky svých žláz a ukládají do plástů. Složení sladiny, její barva a konzistence závisí na druhu rostlin nebo na původci medovice.

Vznik medu rozdělujeme do dvou základních skupin a to na med přírodní, neboli květový (pochází z nektaru z květů) a živočišný, nazývaný také medovicový (producentem je hmyz). Ze společné snůšky květového a medovicového hmyzu vzniká med smíšený. Z hlediska získávání dělíme med na vytočený (získává se odstřeďováním odvíčkovaných plástů), plástečkový (je zavíčkovaný a uložený včelami do čerstvě postavených plástů a prodávaný v uzavřených celých plástech nebo jejich dílech), lisovaný (získává se lisováním plástů za použití mírného tepla) a med vykapávaný (je získáván vykapáním odvíčkovaných plástů).

Soutěžní výkresy vyberou učitelé jednotlivých škol a doručí je do pátku 29. 5. 2015 do Domu dětí a mládeže Hranice, p. o., Galašova 1746, 753 01 Hranice. Obálku označte heslem „Vůně medu“.

Vyhlášení vítězů se uskuteční v pondělí 15. 6. 2015 v 10.00 hod ve dvoraně zámku v Hranicích. Spolu s vyhlášením bude probíhat propagační akce, kde si žáci budou moci nazdobit perníčky, prohlédnout si předměty spojené s včelařstvím, bude zde prezentace a ochutnávka včelařských produktů.

Vítězové soutěže obdrží diplomy, poháry a ceny. Každá škola dostane účastnický list za účast v 6. ročníku této soutěže. Díky spolupráci s panem Eduardem Kozákem (Ovocnářství, Lučice – Bělotín) dostane každá zúčastněná škola ovocný mošt.

Vítězné práce budou následně trvale umístěny na propagační tabuli u včelí naučné stezky v Hranicích.

Těšíme se na Vaši účast.

Bc. Darina Jarolimová, Dům dětí a mládeže Hranice

Pavel Malovec, Včelí království U zeleného úlu

Ing. Vladimír Rolinc, Střední lesnická škola, Hranice

 

 
Datum konání od:15. 06. 2015
 
 
 
 
 
 

Foto z poroty zde:)

 

Fotogalerie

 
 

Nejčtenější články

 • -1

  HLEDÁME VEDOUCÍHO KROUŽKU - KLAVÍR

  Dům dětí a mládeže hledá vedoucího kroužku pro výuku hry na klavír.

  Není nutné pedagogické vzdělaní.

  Kontaktní osoba: Mgr. Blanka Šturalová tel. 606 606 280 , 581 601 700

  mail : reditelka@ddm.hranet.cz

  18. 08. 2016     sekce: Výtvarné a ostatní  
 • 19. 12. 2014     sekce: Výtvarné a ostatní  
 • -1

  Ze života Karla IV. *Výsledky soutěže*

  Vědomostní, dovednostní, poznávací a výtvarná soutěž.

  Tuto soutěž vyhlásil Dům dětí a mládeže Hranice, p. o. ve spolupráci s  Městem Hranice, Městskými kulturními zařízeními Hranice, knihkupectvím Ezop a Astrou Office Hranice.

  V letošním roce uplyne 700 let od narození neobyčejně vzdělaného, inteligentního a také nejvýznamnějšího panovníka v české středověké historii, Karla IV. K tomuto významnému výročí chystá město Hranice celou řadu akcí, mimo jiné i dvoukolovou znalostní soutěž, která bude určena pro žáky II. stupně základních škol v Hranicích a Drahotuších a výtvarnou soutěž, ve které budou mít děti za úkol ztvárnit na nakreslené postavě oblečení, šperky a další módní doplňky (paruky, obuv apod.), ať už panovníka, šlechty, či prostého lidu právě v době, kdy na trůn usedl Karel IV. Soutěž je zaměřena na dětský výtvarný projev spojený s vnímáním historie a také popř. porovnáváním dobové módy se současnou.

  Soutěžit se bude ve 2 kategoriích rozdělených podle věku:

  Vědomostní soutěž
  1. kategorie: 6. – 7. třídy ZŠ
  2. kategorie: 8. – 9. třídy ZŠ

  Základní kolo soutěže se uskuteční v prostorách Domu dětí a mládeže Hranice, Galašova 1746 ve čtvrtek 5. 5. 2016. Děti z 1. kategorie budou soutěžit od 8.00 do 10.00 hodin, děti z 2. kategorie od 11.00 do 13.00 hodin.

  Finálové kolo bude stejně jako kolo základní rozděleno na 2 části. První část soutěže bude taktéž vědomostní, druhá část poznávací. Finálové kolo se bude konat pod záštitou pana starosty v zasedací místnosti města Hranice, Pernštejnské náměstí 1 ve čtvrtek 12. 5. 2016. Vítězové základního kola v 1. kategorii začnou soutěžit od 8.00 do 10.00 hodin, děti z 2. kategorie od 11.00 do 13.00 hodin.

  Výtvarná soutěž
  1. kategorie: 4. – 5. třídy
  2. kategorie: 6. – 9. třídy

  Vyhlášení soutěže proběhne veřejně v severním křídle dvorany hranického zámku v pondělí 2. 5. 2016 a zahájí tak výstavu vzniklých prací, která potrvá do pátku 13. 5. 2016.

  Těšíme se na Vaši účast.

   Mgr. Blanka Šturalová 
   ředitelka DDM Hranice

  01. 04. 2016     sekce: Výtvarné a ostatní  
 • clanek img

  Dívka roku 2015

  Dům dětí a mládeže hledá  DÍVKU ROKU 2015

  Jsi pohledná?  Jsi šikovná?  Jsi odvážná?  Jsi cílevědomá? 

  Chceš poznat nové lidi?  Chceš prožít nové zážitky? 

  Máš chuť něčeho dosáhnout?  Máš chuť soutěžit? 

   

  Tak potom je toto soutěž přesně pro Tebe a proto neváhej a přihlaš se do

  Základního kola soutěže Dívka roku v Hranicích!

  05. 11. 2014     sekce: Výtvarné a ostatní  
 • -1

  Dívka roku 2017

  Dům dětí a mládeže hledá  DÍVKU ROKU 2017

   

  Jsi pohledná?  Jsi šikovná?  Jsi odvážná?  Jsi cílevědomá? 

  Chceš poznat nové lidi?  Chceš prožít nové zážitky?  Máš chuť soutěžit? 

  Máš chuť něčeho dosáhnout? 

   

  I v letošním roce proběhne celostátní soutěž  Dívka roku.
  Soutěž je určena pro dívky 13 - 15 let, jde o ojedinělou akci v České republice tohoto typu a této věkové kategorie.

  V soutěži převažuje snaha po výchovných aspektech nad snahami pro uplatnění dívek v oblasti modelingu a show byznysu. Přesto soutěž nepostrádá ani tyto motivační prvky, protože v ní jde o to dokázat, že i hezká děvčata jsou chytrá a že tato kombinace, tj. kombinace inteligence a krásy by jim měla pomoci v životním uplatnění.

  Soutěžící musí dosáhnout 13 let nejpozději k termínu konání základního kola a nesmí dovršit 16 let do termínu Celostatního finále

  02. 11. 2016     sekce: Výtvarné a ostatní  
 • nocovani-na-domecku-1

  Halloweenské nocování na Domečku 2014

  O podzimních prázdninách z pondělí 27. 10. na úterý 28. 10. 2014 jsme pro děti (2. - 5.třída ZŠ) přichystali zábavný program v DDM Galašova.

  06. 10. 2014     sekce: Výtvarné a ostatní  
 

Kontakt

Najdete nás

Dům dětí a mládeže Hranice
Příspěvková organizace
Galašova 1746
753 01 Hranice

Mapa

Kontakty:
telefon: +420 581 601 700
email: ddm.hranice@hranet.cz

 

MŠMT

MŠMT